Ana Sayfa Full Otomatik Acil Frenleme Zorunlu Hale Gelecek

Otomatik Acil Frenleme Zorunlu Hale Gelecek

44
0

ABD, yeni bir düzenlemeyle otomatik acil frenleme sistemlerini 2029’a kadar tüm binek araçlar ve hafif kamyonlarda zorunlu hale getiriyor. Bu düzenlemenin her yıl 360 hayat kurtarabileceği öngörülüyor.

Otomotiv endüstrisindeki teknolojik gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Son yıllarda bilgi-eğlence sistemlerinden yarı otonom sürüş teknolojilerine kadar birçok yenilik hayatımıza girdi. Bu yenilikler arasında otomatik acil frenleme sistemleri de önemli bir yer tutuyor.

Yeni Güvenlik Standardı Geliyor

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Federal Motorlu Taşıt Güvenlik Standardının nihai hale getirilmesiyle birlikte Eylül 2029’a kadar tüm binek otomobiller ve hafif kamyonlar için otomatik acil frenleme sistemini zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Hayat Kurtaran Teknoloji

NHTSA, bu yeni düzenlemenin yılda en az 360 hayat kurtaracağını ve 24.000 yaralanmayı önleyeceğini öngörüyor. Otomatik acil frenleme sistemleri, özellikle arkadan çarpışmalar ve yaya kazalarını önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, “Bugün sonuçlandırdığımız yeni araç güvenliği standartları her yıl yüzlerce hayat kurtaracak ve on binlerce yaralanmayı önleyecek” dedi.

Kaynak: CarandDriver

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz