Ana Sayfa Full Yeni Land Cruiser Prado Yakında Türkiye’de

Yeni Land Cruiser Prado Yakında Türkiye’de

43
0

Toyota, 70 yılı aşkın bir süredir gücün ve dayanıklılığın simgesi haline gelen Land Cruiser modelinin yeni neslini Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Efsanevi Land Cruiser DNA’sını yeni teknolojilerle birleştiren yeni nesil Land Cruiser Prado, iddiasını daha ileriye taşıdı. Toyota, Yeni Land Cruiser Prado modelini, üçüncü çeyrek sonunda Türkiye’de satışa sunmayı planlıyor.

72 yıl önce 1 Ağustos 1951’de “Toyota BJ” olarak doğan Land Cruiser, tanıtılmasından kısa bir süre sonra Fuji Dağı 6. İstasyonuna kadar tırmanabilen ilk kara aracı olarak gücünü ve dayanıklılığını kanıtlamıştı. Toyota, ilk günden bu yana Land Cruiser’ı, en zorlu şartları aşarak güvenli bir şekilde yolcularını hedeflerine ulaştırabilecek şekilde tasarladı. Dünyanın farklı yerlerinden Land Cruiser kullanıcılarının yaşadığı olağanüstü deneyimler de bunu kanıtlamaya devam ediyor. 170’in üzerinde ülkede ve bölgede, şimdiye kadar 11.3 milyonu aşkın satış adedine ulaşan Land Cruiser, Toyota’nın en çok satan modellerinden biri olmayı başardı.

Yeni Land Cruiser Prado, köklerinden aldığı üstün off-road sürüş yeteneklerini tasarımıyla yansıtıyor. Yeni model, en zor koşullarla baş edebileceğini açıkça vurgulayan zamansız tasarımını, modern bir yaklaşımla harmanlıyor. İlk bakışta maceracı görünümünü belli eden Yeni Land Cruiser, mirasını modern standartlarla birleştiriyor.

Yeni Land Cruiser Prado, her koşulda üstün arazi kabiliyeti sunan bir araç olmasının yanında konfordan ve lüksten ödün vermeyen bir yaşam alanına sahip. Land Cruiser Prado’nun iç tasarımında dayanıklılık, yüksek kalite ve teknoloji öne çıkıyor. Gösterge paneli ve kapı döşemelerinin üst tarafında kullanılan yatay çizgiler, tüm yolcular için görüş alanını artırırken, içeride ferahlık hissi de öne çıkıyor.

Land Cruiser’ın karakteristiğini yansıtan geniş ön konsolda sürücü göstergesi ve multimedya ekranı ise, kolay görünürlük için yükseğe konumlandırıldı.

Her koşulda kusursuz performans sunan motor seçeneği

2.8 litrelik turbo beslemeli dizel motor, gelişmiş sürüş kabiliyeti, daha yüksek yakıt verimliliği ve performans sunmak adına geliştirildi. 204 HP güç üreten motor, yeni 8 ileri Direct Shift otomatik şanzımanla eşleştirildi. Yeni 8 ileri otomatik vites kutusu, daha yakın vites oranları ile birlikte yumuşak bir hızlanma sağlıyor. Önceki nesil 6 ileri otomatik şanzımana göre yüzde 25 daha hızlı tepkiler veren yeni şanzıman aynı zamanda daha sessiz ve düşük tüketime sahip bir sürüş sunuyor. Bu motorun çekme kapasitesi 3.500 kg olarak açıklandı.

Land Cruiser’ın sürekli dört tekerden çekişli teknolojisi, dayanıklılık ve daha sessiz performans için yeniden geliştirildi. Torsen diferansiyelde de güncellemeler yapıldı. Merkez ünite gelişmiş performans ve yakıt verimliliği için revize edilirken opsiyonel arka diferansiyel ise daha güvenli sürüş için güçlendirildi. Diferansiyel kilitleme sisteminde motordan solenoid tipine geçildi. Böylece Land Cruiser Prado, yolda hareketsiz kalınması anında yüzde 85 daha hızlı tepki veriyor (yaklaşık 0.15 saniye) ve zorlu şartlardan daha kolay çıkabiliyor. Tüm bu özelliklerle arazide en yüksek çekiş ve denge elde ediliyor. Dört tekerlekten çekişe sahip araçta H4 ve L4 modlarına geçiş ve yeni diferansiyel kilidi düğmesi, orta konsolda vites kolunun yanına konumlandırıldı.

Toyota, aynı zamanda 2025 yılında Avrupa’da Land Cruiser’ın mild hibrit versiyonunu da tanıtacak. 2.8 litrelik dizel motor, 48V elektrikli motor, kompakt 48V lityum-iyon batarya ve stop-start sistemi ile kombine edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz